Sprzedaż firmy


Jeśli zastanawiamy się nad sprzedażą własnego przedsiębiorstwa, najlepiej będzie udać się do firmy, która zajmuje się wyceną przedsiębiorstw. Dzięki temu nasza firma zostanie w sposób rzetelny i profesjonalny wyceniona oraz będziemy mieć pewność, że nie sprzedamy naszej firmy po zbyt niskiej cenie. Po sporządzaniu wyceny, możemy wystawić ogłoszenie. Poniżej przedstawiamy Ci najważniejsze informacje przy sprzedaży i darowiźnie.

Jak sprzedać firmę jednoosobową spółce?

Oczywiście jest taka możliwość i zdarza się to dość często. Zazwyczaj w przypadku jeśli ktoś z przyczyn prywatnych nie może już prowadzić firmy lub po prostu brakuje mu środków na jej utrzymanie, a jego biznes dopiero się rozkręca. Wówczas duża spółka posiada finanse, które może w nią zainwestować i po jakimś czasie będzie odnosić z niej zyski.

Przedsiębiorca, który posiada jednoosobową działalność gospodarczą może również zostać wspólnikiem spółki. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Wówczas jego cała firma wraz z siedzibą staje się częścią spółki.

A może darowizna?

Darowizna jest zwykle stosowana w przypadku, gdy firma jest przekazywana komuś z rodziny np. gdy ojciec przekazuje firmę synowi. Wówczas ojciec nie oczekuje korzyści finansowych z tego faktu, jednak konieczne jest przygotowanie dokumentacji, w której będzie dokładnie określone, że przekazywany jest cały majątek danej firmy. Osoba obdarowana nie musi płacić VAT, jednak tylko i wyłącznie wtedy jeśli jest bliskim członkiem rodziny.

Po przejęciu firmy należy wypełnić formalności w Urzędzie Skarbowym aby firma została oficjalnie przepisana na innego właściciela.

Czy przy sprzedaży firmy obowiązuje podatek VAT?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi VATU w przypadku sprzedaży kapitału firmy lub większej części majątku, nabywca nie musi płacić VATU od zakupu. Jednak wszystko powinno być dokładnie określone w umowie sprzedaży. W przeciwnym wypadku sprzedaż części majątku może zostać uznana jako sprzedaż je niektórych elementów i wówczas konieczne będzie zapłacenie VATu.